strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   kontakt

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP


10 lat Miejskiej Galerii Sztuki "Obok"
Franciszek Maśluszczak na tle swych obrazów (1995). Franciszek Maśluszczak na tle swych obrazów (1995).

Miejska Galeria Sztuki  „Obok” rozpoczęła swą działalność – z inicjatywy dyrekcji Teatru Małego - 3 czerwca 1994 roku (zaledwie pięć miesięcy wcześniej Teatr Mały rozpoczął funkcjonowanie jako placówka miejska ) otwarciem wystawy Tyskie Środowisko Artystyczne. Uczestniczyło w niej 29 plastyków. Prowadząca galerię Elżbieta Kuraj założyła, że będą tu prezentowane zarówno wybitne indywidualności twórcze i działania artystyczne z całego kraju, jak i dokonania środowiska tyskich plastyków. Wyrażała nadzieję, że powstanie ośrodek, który może stać się miejscem autentycznych spotkań twórczych. Kiedy przeprowadzając się do Bielska-Białej i podejmując pracę pedagogiczną na UŚ - filii w Cieszynie zmuszona była zrezygnować w sierpniu 1999 roku z prowadzenia galerii, miała w swym wystawienniczym dorobku 62 ekspozycje indywidualne i zbiorowe malarstwa, rzeźby, grafiki i tkaniny oraz kilkanaście wystaw fotograficznych w Teatrze Małym, duże grono osób z różnych stron Polski bardzo dobrze mówiących o galerii i tym samym promujących ją w środowisku artystycznym i sporo przyjaciół – stałych bywalców galerii. Ten okres zamknęła swą indywidualną wystawą, traktując ją jako podziękowanie dla artystów, wszystkich współpracowników i zwiedzających wystawy.

Czy sztuka jest do zbawienia koniecznie potrzebna?” dyskusja Leszka Mądzika twórcy Sceny Plastycznej KUL i prof. Tadeusza Sławka z Uniwersytetu Śląskiego podczas spotkania z uczestnikami pleneru „TYCHY'99” i odbiorcami sztuki (sierpień 1999). Leszek Mądzik kilkakrotnie gościł w Tychach. Oprócz spektakli teatralnych, prezentowane były m.in. fotogramy jego autorstwa, projekty scenograficzne i kostiumy nie tylko do spektakli Sceny Plastycznej KUL (1995, 2001). Czy sztuka jest do zbawienia koniecznie potrzebna?” dyskusja Leszka Mądzika twórcy Sceny Plastycznej KUL i prof. Tadeusza Sławka z Uniwersytetu Śląskiego podczas spotkania z uczestnikami pleneru „TYCHY'99” i odbiorcami sztuki (sierpień 1999). Leszek Mądzik kilkakrotnie gościł w Tychach. Oprócz spektakli teatralnych, prezentowane były m.in. fotogramy jego autorstwa, projekty scenograficzne i kostiumy nie tylko do spektakli Sceny Plastycznej KUL (1995, 2001).

Rytm bardzo intensywnej działalności wystawienniczej (wykaz wszystkich zrealizowanych wystaw w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” w ciągu 10 lat zamyka ten katalog), prezentowanie znaczących twórców i wysoki poziom aranżacji ekspozycji podtrzymał Łukasz Pudełko, uprawiający malarstwo, projektowanie, fotografię i działalność pedagogiczną. Łącząc pasje projektowania i fotografowania, zapewnia artystom wydawnictwa towarzyszące wystawom na wysokim poziomie i profesjonalne serwisy fotograficzne.

W Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” co roku na przełomie sierpnia i września (do 2001 roku) odbywały się imprezy obudowujące interdyscyplinarny plener „Tychy”. Tu tyszanie mieli okazję nie tylko spotkać artystów biorących udział w plenerach, ale i uczestniczyć w dyskusjach o sztuce toczonych z zapraszanymi gośćmi – twórcami czy krytykami sztuki, m.in. z Wiesławą Wierzchowską, Krystianą Robb-Narbutt, Leszkiem Mądzikiem, prof. Tadeuszem Sławkiem, ks. prof. Jerzym Szymikiem, Krzysztofem Rauem, Kazimierzem Nowosielskim. Na teatralnym dziedzińcu można było obserwować odlewanie rzeźby przez Remigiusza Dulko, powstawanie rzeźby Andrzeja Czarnoty czy instalacji Waldemara Rudyka. Na przełomie lutego i marca roku następnego odbywała się wystawa poplenerowa artystów z kraju i zagranicy.

Stało się też zwyczajem, że w Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca, otwierana jest w Galerii „Obok” wystawa poświęcona wybitnym twórcom teatralnym. W ostatnich latach zaprezentowani zostali: Jerzy Moskal, Leszek Mądzik, Zofia de Ines, Józef Szajna i Tadeusz Kantor. Ekspozycjom podczas wernisaży towarzyszą pokazy filmów dokumentujacych pracę artysty, projekcje wideo spektakli teatralnych.

Na tle grafik i rysunków Ewy Sataleckiej odbył swój wieczór autorski szczególnie ostatnio głośny poeta i pisarz Marek Krystian Emanuel Baczewski, laureat III edycji organizowanego przez Teatr Mały Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy „Tyska Zima Poetycka” po debiucie (2003) Na tle grafik i rysunków Ewy Sataleckiej odbył swój wieczór autorski szczególnie ostatnio głośny poeta i pisarz Marek Krystian Emanuel Baczewski, laureat III edycji organizowanego przez Teatr Mały Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy „Tyska Zima Poetycka” po debiucie (2003)

Do cyklicznych przedsięwzięć Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” należy organizacja finansowanego ze środków miejskich ogólnopolskiego konkursu „Muzyka w malarstwie” i wystawy pokonkursowej otwieranej w przeddzień Miedzynarodowego Festiwalu Gitarowego „Śląska Jesień Gitarowa”, zawsze w październiku w latach parzystych.

Wnętrza galerii prowokują do organizowania tu wieczorów autorskich z cyklu „Spotkania poetyckie Obok”. W ciągu kilku lat uczestniczyło w nich wiele znaczących nazwisk (także młodej polskiej literatury), żeby wymienić tylko Karola Maliszewskiego, Andrzeja Sosnowskiego, Bohdana Zadurę, Tadeusza Pióro, Mariana Grzebalskiego, Zdzisława Jaskułę, Adama Wiedemanna, Krzysztofa Siwczyka, Marka Krystiana Emanuela Baczewskiego. To w Galerii „Obok” odbywa się biesiada poetycka wieńcząca kolejne edycje Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego na Tomik Wierszy „Tyska Zima Poetycka” – po debiucie, ściągająca poetów z różnych stron kraju.

Galeria nie tylko średnio 11 – 12 razy w roku zaprasza na kolejne wernisaże, ale prowadzi też ożywioną działalność edukacyjną dzieci i młodzieży. W ciągu roku szkolnego zwiedzają wystawy, odbywają tu lekcje plastyki, zaś podczas wakacji mogą uczestniczyć w propozycjach „Artystycznego lata z Teatrem Małym”. Organizowane już były warsztaty rzeźbiarskie (prowadził je młody tysznin Mariusz Chodorek tuż po studiach ukończonych u Jerzego Fobera), fotograficzne pod kierunkiem Mieczysława Wielomskiego i Łukasza Pudełko czy zajęcia poświęcone grafice warsztatowej prowadzone przez prof. Adama Romaniuka. Dla najmłodszych zaś Łukasz Pudełko i Aleksandra Drozd (plastyczka pracująca w Galerii „Obok” od siedmiu lat ) organizują zajęcia z papieroplastyki i origami oraz innych technik plastycznych. Te wszystkie działania powodują, że w ciągu roku odwiedza Galerię „Obok” średnio około 26 tysięcy osób.

Galeria „Obok” sięga po twórców z całej Polski, ale dba także o prezentowanie dorobku artystów śląskich. Wśród tych prezentacji duże zainteresowanie wzbudziła wystawa rzeźby Zygmunta Brachmańskiego (na zdjęciu z otwierającą wystawę Elżbietą Kuraj; 1999) Galeria „Obok” sięga po twórców z całej Polski, ale dba także o prezentowanie dorobku artystów śląskich. Wśród tych prezentacji duże zainteresowanie wzbudziła wystawa rzeźby Zygmunta Brachmańskiego (na zdjęciu z otwierającą wystawę Elżbietą Kuraj; 1999)
Otwarcie wystawy rzeźby i medalierstwa prof. Krzysztofa Nitscha (2003) było także wydarzeniem w kategoriach towarzyskich. Artyście wielką przyjemność sprawiło spotkanie po wielu latach z Augustem Dyrdą. Otwarcie wystawy rzeźby i medalierstwa prof. Krzysztofa Nitscha (2003) było także wydarzeniem w kategoriach towarzyskich. Artyście wielką przyjemność sprawiło spotkanie po wielu latach z Augustem Dyrdą.
Co roku Międzynarodowy Dzień Teatru świętowany jest otwarciem wystawy prac znanego scenografa. W 2003 roku zaprezentowana została twórczość Józefa Szajny. Spotkanie autorskie z Profesorem prowadził Jerzy Moskal - dyrektor Centrum Scenografii Polskiej, znakomity scenograf, autor prezentowanej w 1999 roku wystawy „Spoza kulis”. Co roku Międzynarodowy Dzień Teatru świętowany jest otwarciem wystawy prac znanego scenografa. W 2003 roku zaprezentowana została twórczość Józefa Szajny. Spotkanie autorskie z Profesorem prowadził Jerzy Moskal - dyrektor Centrum Scenografii Polskiej, znakomity scenograf, autor prezentowanej w 1999 roku wystawy „Spoza kulis”.
 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.