strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   kontakt

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP


Lato w Teatrze


logo_l_w_t„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

W tym roku w programie biorą udział:
Stowarzyszenie Teatr Wiczy z Torunia (miejsce realizacji: Bełchatów), Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” (Bukownica), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice), Miejski Teatr „Miniatura” (Gdańsk), Fundacja Win-Win z Głogowa (miejsce realizacji: Górzno), Regionalny Ośrodek Kultury (Katowice), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce), Stowarzyszenie Na Górze z Chodzieży (miejsce realizacji: Kocina), Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (miejsce realizacji: Lanckorona), Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Duninowie z siedzibą w Soczewce (miejsce realizacji: Lipianki), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno), Stowarzyszenie Targowa 62 (Łódź), Stowarzyszenie Teatralne CHOREA (Łódź), Biblioteka Publiczna Gminy Mielno (Mielno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Podkowa Leśna), Fundacja FURU z Warszawy (miejsce realizacji: Pomiechówek), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr „Baj Pomorski” (Toruń), Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa (miejsce realizacji: Trzęsiny), Teatr Mały (Tychy), Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy z Białegostoku (miejsce realizacji: Tyczyn), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)


logo_mkidn   it_logo_mini  e-teatr_temp    

tychy_1


LATO W TEATRZE W TYCHACH to czternastodniowe warsztaty: reżyserskie, aktorskie, choreograficzne, muzyczne, scenograficzne i dziennikarsko – filmowe zakończone pokazem spektaklu pod roboczym tytułem: „Droga”.

Materiałem wyjściowym będzie tekst Maliny Prześlugi pt. „Pręcik”, który stanowić będzie podstawę dla wszystkich prowadzących i uczestników warsztatów.
Dramat Prześlugi to opowieść o rzeczach – przedmiotach dziewczynki m.in. kapci, misia, poduszek, które pewnego dnia budząc się zauważają brak dziewczynki w pokoju. Uporządkowany świat zostaje zachwiany, a wszyscy przyjaciele postanawiają udać się w podróż, aby odnaleźć dziewczynkę. Wędrówka kończy się w szpitalu tam wszyscy dowiadują się, że przyjaciółka choruje i odchodzi tam „do skarpetkowego nieba...”.
Piękna opowieść o przyjaźni, miłości i potrzebie bliskości drugiej osoby. Bardzo istotne jest także dotykanie trudnego tematu odchodzenia, ale w sposób pogodny i radosny. Temat dramat jest wyjściem i początkiem pracy na poszczególnym warsztacie.
W trakcie pierwszego tygodnia pracy instruktorzy skupią się na przekazaniu warsztatu z danej dziedziny.
W drugim tygodniu rozpoczniemy pracę nad wspólnym projektem „Droga”. Grupa reżyserska zostanie połączona z aktorami, aby młodzi reżyserzy mogli uczyć się warsztatu reżyserskiego mając do dyspozycji aktorów. Grupa scenograficzna wraz z instruktorem będzie wykonywała scenografię i bardzo ważny w tym projekcie przedmiot, spotykając się z reżyserami i wymieniając projektami i pomysłami. Grupa muzyków i tancerzy konsultować będzie swoje działania z reżyserami, tak aby powstało wspólne dzieło. Młodzi filmowcy i dziennikarze będą mieli możliwość podglądania pracy wszystkich i opisywania, rejestrowania całości, aby w końcowym etapie powstał dokument, który prezentowany będzie w ostatnim dniu projektu po premierze.

NAJWAŻNIEJSZYM ZAŁOŻENIEM PROJEKTU JEST TO, ABY TO MŁODZIEŻ BYŁA GŁÓWNYM TWÓRCĄ SPEKTAKLU, ABY POPRZEZ DZIAŁANIE SZTUKĄ NASTĄPIŁO ZINTEGROWANIE I OTWORZENIE NOWYCH POKŁADÓW WYOBRAŹNI I MOŻLIWOŚCI MŁODEGO CZŁOWIEKA.


Warsztaty aktorskie
- zapoznanie z podstawą pracy aktora;
- ćwiczenia z zakresu ruchu scenicznego, oddechu, dykcji, krótkich etiud aktorskich;
- zapoznanie z techniką teatru przedmiotu;
- praca w technice teatru lalkowego – teatru przedmiotu, budowa postaci, praca nad rolą;
- nauczenie umiejętności współpracy z reżyserem;
- uruchomienie wyobraźni aktora

prowadzenie: IWONA WOŹNIAK
Ukończyła Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu, Uniwersytet Opolski wydział pedagogiczny, Akademię Teatralną w Warszawie wydział Wiedzy o Teatrze, obecnie aktorka w Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Pracuje w wielu miejscach na terenie Śląska m.in. w Teatrze Małym w Tychach jako specjalista do spraw edukacji teatralnej, w Pałacu Młodzieży w Katowicach jako nauczyciel teatru, prowadzi Teatr Naumiony w Ornontowicach zajmujący się kultywowaniem i zapisywaniem tradycji i gwary śląskiej, Integracyjną Grupę Teatralną POMOST pracującą z osobami niepełnosprawnymi. Jest inicjatorką wielu działań teatralnych, edukacyjnych w Polsce i poza granicami.


Warsztaty reżyserskie
- czytanie tekstu z omówieniem problematyki;
- analiza i interpretacja tekstu pod kątem reżyserskim;
- adaptacja tekstu dla potrzeb teatru przedmiotu - skróty; podział na role;
- przygotowanie tekstu do prób z aktorami

prowadzenie: MACIEJ DZIACZKO
EDUKACJA: Od 09.2012 Student XI Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.
2010-2012 Studia Podyplomowe: PWST im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. Specjalność: Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży. Temat Pracy Dyplomowej:
O reżyserii światła w teatrze.
2010-2011 Szkoła Trenerów MERITUM Specjalność: Starszy Trener (komunikacja i umiejętności miękkie)
2012 PTP: 5 stopień Specjalność: Terapeuta Środowiskowy.
1996 -2001 Wykształcenie wyższe: Uniwersytet Śląski w Katowicach Wydział Filologiczny, kierunek: Filologia polska, specjalizacja literaturoznastwo (teoria literatury). Temat pracy magisterskiej: O rymie krew -śpiew (promotor pracy: prof. dr hab. Aleksander Nawarecki).
od 2003-2006 Studia doktoranckie: (Uniwersytet Śląski w Katowicach) Teorii literatury u prof. hab. dr Aleksandra Nawareckiego.- edukacja niepełna.
1984 - 1995 Wykształcenie muzyczne: Państwowa Szkoła Muzyczna im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie. I stopień (szkoła podstawowa) - w klasie fortepianu, II stopień (szkoła średnia) w klasie puzonu - edukacja niepełna (5 lat).
PRACA: Jako aktor: Spektakle wystawiane wielokrotnie w kraju i za granicą: na 5 kontynentach w 36 krajach.
Od 1995 do 2006 Teatru Cogitatur
Od 2005- Stowarzyszenie Teatralne A Part Od 2006- Teatr Porywacze Ciał
Od 1998- Suka Off Jako nauczyciel:
Od 2006- W Pracowni Estrady i Teatru w Pałacu Młodzieży w Katowicach jako instruktor teatralny (nauczyciel kontraktowy); - prowadzi młodzieżowe grupy teatralne, z którymi pracuje warsztatowo i reprezentuje Pałac Młodzieży na amatorskich i młodzieżowych festiwalach teatralnych.
Od 2004-2011 W Środowiskowym Domu Samopomocy przy Śląskim Stowarzyszeniu Ad Vitam Dignam jako arteterapeuta, instruktor teatralny: - Z Teatrem Galeria Dusz uczestniczył w festiwalach amatorskich oraz przeglądach dla osób niepełnosprawnych psychicznie w kraju i za granicą.


Warsztaty choreograficzne
- interpretacja indywidualna i grupowa konkretnych sytuacji (próba znalezienia wspólnego języka artystycznej ekspresji)
- panowanie nad oddechem, ciałem, wyobraźnią i własnymi emocjami.
- uruchomienie w uczestnikach własnego procesu indywidualnych poszukiwań, zaczynając od własnego wnętrza i realizacji form podstawowych
- budowanie choreografii, trening energetyczny, improwizacja

prowadzenie: NICOLA PALLADINI
Włoch, Rzymianin, gra i śpiewa w językach: włoskim, polskim, angielskim, francuskim. Studiował w: UET - Universita' Europea per il Turismo Qualifica: Tecnico Polivalente Superiore del Turismo, MUSICAL THEATRE ACADEMY w Rzymie , Akademia KonstantLee Studio ( Ilza i Siddharta Prestinari) Method Acting Stanislavskij/Strasberg, prowadzi warsztaty aktorskie H-DEMIA di MUSICA w Lucca, LIVE ACADEMY w Lucca, treningi energetyczno-ruchowe oraz technikę pracy nad ciałem oraz emocjami – warsztaty dla aktorów musicalowych, młodzieży i dzieci. Był dyrektorem artystycznym międzynarodowego marketingu wewnętrznego, organizacji koncertów i spektakli (Grecja, Tunezja, Capo Verde, Włochy i Zanzibar). Grał w Rzymie, w musicalach: LADY DAY, ROMOL&REMO, ROCKY HORROR SHOW, GREASE Tribute MARY OF NAZARETH, MARCELLINO CHLEB I WINO, ALICE IN WONDERLAND, WELCOME TO THE MACHINE, Pink Floyd Rock Show, w Polsce: CABARET Kandera, Ebba i Masteroffa w reż. A. M. Marczewskiego, KISS ME, KATE Cole Portera., SKRZYPEK NA DACHU


Warsztaty muzyczne
zajęcia muzyczne i wokalne, mające prowadzić do stworzenia muzyki do spektaklu; zakres warsztatów obejmie zarówno pracę z aparatem mowy, jakościami wydobywanych dźwięków, muzyczną interpretacją słowa, jak i nad warstwą instrumentalną z wykorzystaniem dźwięków wydobywanych ze sprzętów codziennego użytku


prowadzenie: BARBARA SONGIN
Stypendystka MDKiN. Studentka Choreografii i technik tańca. Absolwentka APT Gardzienice. Współpraca: neTTheatre, OPT Gardzienice, Bajarki. Lider grupy SUTARI, z którą tworzy muzykę z wykorzystaniem niekonwencjonalnego instrumentarium. Założyła kolektyw artystyczny FURU. Prowadziła: warsztaty dla studentów szkół teatralnych; warsztaty teatralne i wokalne Studium Teatralne – Warszawa; cykl warszt. teatr-cyrk dla młodzieży ŻYWA RZEKA (Lublin); zajęcia teatralno-taneczne i spektakl KRÓL LUL (szkoła podst. Srebrna Góra); warsztaty udźwiękowiania i opowiadania bajek dla Towarzystwa Ę; warsztaty białego głosu; Teatr Fizyczny-Treningi; polsko-litewskie warsztaty sztuki opowiadania; Lato w Teatrze – Zawadka Rymanowska 2012.

prowadzenie: JUSTYNA JARY Absolwentka Wydziału Psychologii na UW. Współpraca: SIOSRY BUI – główna rola w filmie PODSZEPTY, Propabanda, Sharena, Teatr Nowy w Słupsku, Teatr Królewski w Wilanowie,OPT Gardzienice. Prowadziła: autorskie warsztaty wokalne UWOLNIJ GŁOS (Warszawa, Lizbona, Londyn, Madryt); warsztaty z grupą Teatr Zamkowa 2, Bytów; warsztaty z grupą Brzozaki w Jasieniu; zajęcia z piosenki ludowej i technik wokalnych w Studiu Teatralnym w Warszawie; zajęcia w międzynarodowym przedszkolu AMA w Warszawie; warsztaty wokalne dla osób powyżej 50 roku życia w ramach projektów: Cała Praga Śpiewa z Nami i Aktywna Praga; warsztaty teatralne i wokalne – projekt: Bajkowanie - zrób to sam; polsko-litewskie warsztaty sztuki opowiadania; Lato w Teatrze – Zawadka Rymanowska 2012.


Warsztaty scenograficzne
- opracowywanie koncepcji całej scenografii w przestrzeni sceny, poszczególnych przedmiotów, rekwizytów, wykonanie scenografii i lalek techniką papieroplastyki, kolażu i papier mache

prowadzenie ŁUKASZ PUDEŁKO
Studia magisterskie, dzienne w Instytucie Sztuki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom z malarstwa w Pracowni prof. Jerzego Wrońskiego i praca magisterska pod kierunkiem prof. dr hab. Katarzyny Olbrycht (recenzent dr Jan Olbrycht) w 1992 roku. Od 1994 roku zajmuje się pracą pedagogiczną. W zakresie pracy pedagogicznej od 1994 roku do nadal pracuje w tyskich placówkach oświatowych na stanowisku nauczyciela plastyki w stopniu nauczyciela dyplomowanego Od 1999 roku prowadzi Miejską Galerię Sztuki „Obok” w Tychach oraz pracuje jako fotoreporter Tyskiego Magazynu Kulturalnego. Uprawia malarstwo, projektowanie graficzne, fotografię. Prace w zbiorach prywatnych i instytucjach kultury.


Warsztaty dziennikarsko-filmowe

- zapoznanie młodzieży z pracą z kamerą, praca nad etiudami filmowymi, montowaniem filmu;
- wyposażenie w podstawowy warsztat operatorski, reżyserski i fotograficzny;
- rejestracja spektaklu i przygotowywanie bieżącej dokumentacji, filmowej, fotograficznej z działań poszczególnych grup, opisywanie kolejnych etapów pracy;
- powstanie gazetki projektu (pierwszy numer po pierwszym tygodniu zajęć, drugi  na zakończenie projektu
- stworzenie strony na facebooku.

prowadzenie: SANDRA STALETOWICZ
Animator młodzieżowego ruchu filmowego, kierownik produkcji Wykształcenie: Uniwersytet Śląski '2011 : Organizacja Produkcji Filmowo Telewizyjnej Uniwersytet Jagielloński '2013 : Zarządzanie w Mediach Zrealizowane projekty: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - kierownik produkcji etiud 'Drzwi', 'Ostatni pociąg', 'Las cieni', 'Inny człowiek' Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach - Letnie warsztaty filmowe'2011 Teatr Mały w Tychach - Nowe media w teatrze '2013 I Liceum Ogólnokształcące w Rybniku - Szkoła Partycypacji - kręcimy lipdub '2013 Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu - Mały człowiek-wielki film'2010 ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach - Mały człowiek-wielki film'2010, Kino Nie Me'2011, Obraz poruszony'2011, Film 20-letni'2011, Kryminalnie'2012, Lektura w kadrze'2013 Obecne miejsce pracy: ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach


warsztaty są bezpłatne
warunek: uczestnictwo we wszystkich zajęciach
zapraszamy wszystkich od 13 roku życia

zgłoszenia przyjmuje:
Teatr Mały, Organizacja Widowni, pok. 81 Paulina Świątkowska- Kępińska tel. 32 227-36-16, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


patroni medialni Lata w Teatrze Tychy:


twoje_tychy_logo

   

pelniakultury


Inqubator_Teatralny_Print-1


logo_tmksponsor akcji Lato w Teatrze:


nowe_logo


LogoAKMED_oficjalne

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.