strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   kontakt

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP


Tyskie Spotkania Teatralne

Teatr Mały ogłasza konkurs na nowe logo festiwalu ! 

Teatr Mały w Tychach- organizator TopOFFFestival- Tyskich Spotkań Teatralnych, ogłasza konkurs na logo Festiwalu adresowany do studentów Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziałów Artystycznych uczelni wyższych w kraju. 

Zaproszenie do udziału w konkursie - pismo (plik PDF).

     Regulamin konkursu- pismo (plik PDF).

 

 

logo_tst2016W naszym mieście jest to najstarsze cykliczne przedsięwzięcie kulturalne. Festiwal (niewątpliwie z politycznego nadania – socjalistyczne miasto Tychy powinno było mieć dużą imprezę teatralną) zorganizowany po raz pierwszy w 1973 roku jako I Majowe Spotkania Teatrów Amatorskich, przetrwał mimo dorabianych ideologii, stanu wojennego i likwidacji Funduszu Rozwoju Kultury, z którego do 1990 roku był organizowany.

Festiwal przetrwał i stale się rozwija, bo nie zabrakło woli władz samorządowych, ani chętnych do uprawiania teatru (po stronie wykonawców nieprofesjonalnych jest zwykle ponad 200 osób), ani widzów (festiwal gromadzi ich zwykle około 4 tysięcy, a bywały lata, że było to ich i 7 tysięcy). Nie brakuje też entuzjazmu organizatorów, którzy co roku podejmują niemały trud gromadzenia środków na to przedsięwzięcie wysoko oceniane za poziom artystyczny i organizacyjny.

Entuzjazm ten jest niewątpliwie podbudowywany istotnymi sukcesami laureatów festiwalu. Wystarczy przytoczyć fakt, że co najmniej kilka zespołów teatralnych (które mają obecnie status zawodowych), zjawisk, osób zaistniało właśnie na Tyskich Spotkaniach Teatralnych, żeby wymienić teatry: „Cogitatur”, „Gugalander”, „Korez”, „Kriket” (to od zwycięstwa w tyskim konkursie spektaklu „Oskar i Ruth” zaczął się pochód Ingmara Villqista przez polskie sceny) czy tyszanina Ireneusza Krosnego - przed laty członka ATRiP „Migreska”.

Niezwykle ważne dla rangi festiwalu są nazwiska. Wiele znakomitych postaci ze świata teatru zechciało służyć swą wiedzą i umiejętnościami zasiadając w jury konkursu, prowadząc warsztaty teatralne i seminaria oraz prezentując spektakle. Tylko w ostatnich kilkunastu latach byli wśród nich: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Leszek Bzdyl, Piotr Cieplak, Piotr Cieślak, Anna Chodakowska, Barbara Dziekan, Marek Fiedor, Mikołaj Grabowski, Irena Jun, Ryszard Kalinowski, Rafał Kmita, Henryk Konwiński, Emilia Krakowska, Tadeusz Kwinta, Halina i Jan Machulscy, Krzysztof Majchrzak, Leszek Mądzik, Krzysztof Miklaszewski, Jerzy Moskal, Marek Oleksy, Krzysztof Rau, Małgorzata Rożniatowska, Zofia Saretok, Olga Sawicka, Wojciech Siemion, , Józef Szajna, Piotr Tomaszuk , Artur Tyszkiewicz, Zdzisław Wardejn, Ewa Wójciak, Bronisław Wrocławski, Tomasz Wygoda, Zbigniew Zapasiewicz.

Festiwal promuje nasze miasto nie tylko w kraju.

Objęcie patronatem XXV edycji Tyskich Spotkań Teatralnych w 1999 roku przez Ambasadę Królestwa Szwecji i udział w festiwalu ambasadora Stefana Noreéna zapoczątkowało organizowanie w Tychach (przez 10 kolejnych lat) Dni Szwecji, wypełnionych nie tylko wydarzeniami kulturalnymi, ale i zawierającymi segment gospodarczy. W Tychach podczas XXVIII Tyskich Spotkań Teatralnych zorganizowane zostało spotkanie przedstawicieli związków i organizacji polonijnych z Austrii, Belgii, Irlandii, Litwy i Ukrainy. Nawiązana współpraca owocuje do dziś m.in. możliwością prezentacji tyskiego amatorskiego ruchu artystycznego w środowiskach polonijnych tych krajów.

Do 2013 roku Tyskie Spotkania Teatralne zawierały 3 nurty:

  • konkurs dla teatrów nieprofesjonalnych z kraju i teatrów polonijnych
  • profesjonalne spektakle – pokazy poza konkursem
  • warsztaty dla uczestników TST (zwykle aktorskie, reżyserskie, dla teatrów ruchu i pantomimy, integracyjne).

Od 2014 roku Tyskie Spotkania Teatralne stały się konkursem prapremierowych spektakli, krajowych i zagranicznych, offowych teatrów, zespołów, grup, działających w przestrzeni słowa, dźwięku, ruchu, plastyki i nowych środków wyrazu.
Festiwalowi towarzyszą spektakle prezentowane poza konkursem oraz warsztaty.

Zobacz:


XLIII Tyskie Spotkania Teatralne

XLIII TYSKIE SPOTKANIA TEATRALNE odbędą się od 15 do 20 kwietnia 2016 roku.

Szczegóły kwalifikacji teatrów do udziału w konkursie zawiera regulamin TST – Przeczytaj/Pobierz

Karty zgłoszenia:

Karta zgłoszenia na XLIII TYSKIE SPOTKANIA TEATRALNE (plik pdf) – Przeczytaj/Pobierz
Karta zgłoszenia na XLIII TYSKIE SPOTKANIA TEATRALNE (plik doc – do edycji) – Przeczytaj/Pobierz

Teatry zakwalifikowane do konkursu XLIII Tyskich Spotkań Teatralnych – Przeczytaj/Pobierz

Protokół posiedzenia komisji artystycznej XLIII Tyskich Spotkań Teatralnych w Teatrze Małym w Tychach
20 kwietnia 2016 – Przeczytaj/Pobierz


 

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.